Въпреки неумолимия ход на времето много жени изглеждат доста по-млади от реалната си възраст. Кожата им е свежа и жизнена, почти без бръчки, видими са само фините мимически линии – в ъгълчетата на очите. И са усмихнати, енергични, позитивни… Каква е тайната?
Известно е, че след 45-годишна възраст настъпват редица промени в женския организъм, които се отразяват и върху състоянието и функциите на кожата. Нарушава се хормоналният фон, намалява производството на естроген, което води до забавяне на клетъчното обновяване, повишена сухота, изтъняване на кожата, загуба на еластичност и плътност, поява на хиперпигментации. Тенът става сивкав и неравномерен, а бръчките се задълбочават.
Въпреки че фактори като наследственост, начин на живот, стрес, замърсяване и други външни влияния също имат значение за остаряването, няма място за тревога, защото – при правилни грижи – посочените признаци на стареене може успешно да бъдат забавени.
Почистване
Кожата на лицето трябва да се почиства сутрин и вечер. Дори най-мекият сапун „изсмуква“ от кожата необходимата й влага, затова ползвайте деликатно почистващо мляко.
• Нанасяйте млякото не върху памучен тампон, а непосредствено на кожата, като леко го втривате с кръгови масажни движения. Изплакнете с хладка вода или отстранете продукта с влажна памучна кърпа.
• Обърнете внимание на почистващи средства, които съдържат алфа-хидрокси киселини (гликолова, плодови). Благодарение на ексфолиращия ефект тези киселини нежно отстраняват мъртвите кожни клетки, които възпрепятстват проникването на хранителни вещества в дълбочина на кожата и освен това стимулират клетъчната регенерация. Препоръчва се да избягвате пилингите с по-груби частици, тъй като зрялата кожа лесно може да бъде травмирана.
Хидратация и подхранване
Необходимо е зрялата кожа да бъде обилно снабдявана с подхранващи вещества, които правят горния слой на епидермиса гладък, увеличават съпротивителните сили на кожата срещу негативното влияние на околната среда. Идеални са възстановяващите кремове, съдържащи витамините А, Е и F, хиалуронова киселина.
• Не пренебрегвайте козметичните продукти, които оказват моментален лифтинг ефект. Подобен продукт ще ви помогне в точния момент да изглеждате и да се чувствате на 100% по-млада и красива.
• Правете курсове (по 2 седмици през месец) със специално разработени серуми, богати на висококонцентрирани биологичноактивни вещества. Алтернатива на серумите е натуралният сок от алое вера, който има мощен възстановяващ ефект – нормализира обмяната на веществата, стимулира клетъчната регенерация, възвръща жизнения тонус на кожата.
• Редовно прилагайте подходящи маски (хидратиращи, подхранващи, anti-age, с лифтинг действие). Тези козметични средства са богати на активни вещества и поддържат зрялата кожа в добро състояние, когато се използват 2–3 пъти седмично.
Масаж
Лекият масаж на лицето стимулира микроциркулацията, подобрява тена, отстранява подпухването и стяга кожата.
• Почти към всеки висококачествен anti-age крем, предлаган на козметичния пазар, има подробно упътване с масажни техники, които помагат за по-доброто усвояване на включените активни съставки от кожата.
• Когато усещате напрежение в областта на челото, масажирайте нежно тази зона с плавни хоризонтални движения.
• Не присвивайте устните си и избягвайте да гримасничите. Това е една от причините за появата на бръчици около устата или задълбочаване на назолабиалните гънки.
Правилно хранене
За да съхраните красотата на кожата си, трябва да се храните правилно и пълноценно.
• В менюто ви е необходимо да присъстват полиненаситени омега-3 мастни киселини, които може да се набавят от рибни ястия (сьомга, скумрия, сардина), а също и от качественото ленено масло.
• Консумирайте повече пресни плодове и зеленчуци и избягвайте тежките, трудносмилаеми храни.
• Консултирайте се с лекар относно приема на адаптогени (препарати на растителна основа, които помагат за стимулиране на имунната система – напр. женшен, ехинацея, лимонник). Освен че подобряват здравословното състояние, адаптогените забавят процесите на стареене.
Вода и пак вода
Важно значение има и водата – състоянието на кожата и жизнеността на организма в голяма степен зависят от количеството и качеството на водата, която приемаме.
Дерматолозите предупреждават, че с напредване на възрастта чувството на жажда отслабва, но ако организмът не получава необходимото количество вода отвън, то запасите от влага в тъканите се изчерпват, кожата губи еластичността и жизнеността си. Затова ежедневният прием на вода трябва да е не по-малко 1,5–2 литра. Водата изпълва организма с жизнена енергия и кислород, а кожата е гладка, мека и сияйна.
Лек грим
След 45-годишна възраст трябва да заложите на по-лек, естествен грим.
• Избирайте от гамата на натуралните цветове – бежово-розово, карамелено, прасковено.
• Имайте предвид, че понякога дори най-качествената пудра има коварното свойство да се „забива“ в бръчките и да прибавя години. Затова внимавайте с нанасянето й или я заменете с подходящ тонален крем, най-добре полупрозрачен. Нанасяйте го в областта на назолабиалните гънки, брадичката, под очите и внимателно го разнесете.
• Спиралата за мигли е задължителна, тъй като придава младежко излъчване. Освен черна, прибавете в козметичния си арсенал и кафява или с цвят слива, които придават повече мекота на погледа. За вечерен грим заложете на тъмни сенки за очи, които можете да нанесете във външния ъгъл на клепачите, и червило в наситен оттенък на червеното и мек блясък.